Kremacja ciała vs chrześcijaństwo
Preferowana forma pochówku zgodna z doktryną chrześcijańską to złożenie ciała w grobie. Kościół obecnie akceptuje jednak i dopuszcza kremację, choć z kilkoma obostrzeniami w tym zakresie. Jakimi? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.
Stanowisko Kościoła dotyczące kremacji
Stanowisko to zostało przekazane w dokumencie pt. „Ad resurgendum cum Christo”. Stanowi on, że kremacja nie jest sprzeczna z doktryną, o ile nie była przejawem ostatecznego unicestwienia i odrzucenia chrześcijańskich dogmatów o zmartwychwstaniu ciała. Kremacja zwłok nie może być również postrzegana jako etap połączenia z naturą lub wszechświatem, czy kolejny krok do reinkarnacji. Takie postrzeganie jest bowiem sprzeczne z doktryną chrześcijańską.
Kremacja jest dopuszczona przez Kościół również wtedy, gdy przemawiają za nią np. względy higieniczne lub ekonomiczne. Przy tym nie może być jednak wykonywana wbrew woli zmarłego, który za życia mógł się jej sprzeciwiać.
W przypadku spełnienia powyższych warunków kapłan nie może więc odmówić uroczystości pogrzebowych ku pamięci zmarłego.
Umieszczenie prochów w miejscu świętym
Kościół wskazuje też na to, jak należy obchodzić się z prochami już po kremacji. Zaznacza się, że mają być one umieszczone w „miejscu świętym”, czyli np. na cmentarzu. Z wiarą kłócić będą się więc takie praktyki jak rozrzucanie prochów lub przetwarzanie ich na pamiątki po zmarłym. Trzeba też pamiętać o tym, że takich praktyk zabrania prawo.
Urny z prochami nie można więc przechowywać np. w domu, nie można też umieścić jej w miejscu, które jest do tego nieprzystosowane. W przypadku kremacji trzeba mieć więc na uwadze nie tylko doktrynę chrześcijańską – jeśli właśnie ona była ważna dla zmarłego i bliskich – ale także to, co na ten temat wskazują przepisy.
Jak doskonale widać, Kościół w określonych przypadkach nie jest przeciwny kremacji i nie zabrania jej. Kluczowe jest jednak to, aby nie była ona wykonana jako przejaw nihilistycznego lub naturalistycznego podejścia i tym samym zaprzeczenia wierze.