Jak należy się zachować podczas ostatniego pożegnania?
Pogrzeb stanowiący ostatnie pożegnanie zmarłego, to z wielu powodów wyjątkowa ceremonia, podczas której ważne jest zachowanie żałobników. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie podniosłej atmosfery, która ma symbolizować szacunek. Jak więc należy zachowywać się podczas pogrzebu, zgodnie z zasadami Savoir-vivre?
Ubiór żałobników
Kwestię zachowania podczas uroczystości pogrzebowej warto rozpocząć od ubioru. Musi być on adekwatny do sytuacji, dlatego też nie mogą to być krzykliwe, zwracające niepotrzebną uwagę stroje.
Przyjętym standardem jest kolor czarny, przy czym w wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że rodzina zmarłego prosi, aby na ceremonię pogrzebową ubrać się w szczególny sposób. Często ma to miejsce w przypadku pogrzebów dzieci, gdy rodzina prosi, aby unikać czerni i nie wzmagać tym samym bólu spowodowanego utratą. Symboliczne elementy ubioru często widoczne są też na ostatnich pożegnaniach sportowców czy ludzi szczególnie zasłużonych dla kultury. O ile są one dobrane z myślą o szacunku dla rodziny zmarłego i samego zmarłego, takie detale wyjątkowo są dopuszczalne.
Zachowanie podczas uroczystości
W kwestii zachowania podczas pogrzebu trzeba przede wszystkim zachować powagę. Należy więc powstrzymywać się od śmiechu, głośnego komentowania różnych sytuacji, a także… żucia gumy oraz jedzenia.
Trzeba pamiętać także o wyciszeniu telefonu komórkowego, a najlepiej jego całkowitym wyłączeniu. Wyrazem szacunku będzie dodatkowo przybycie na czas, zgodnie z harmonogramem uroczystości.
Składanie kondolencji
Kolejnym aspektem jest składanie kondolencji, czemu powinny towarzyszyć cisza i skupienie. Niewskazane jest dodatkowo wypytywanie rodziny o okoliczności śmierci, czy inne szczegóły z tym związane. Warto zadbać także o to, by wypowiedź była krótka i wyważona.
Wybór kwiatów na uroczystość pogrzebową
Kwiaty będą wskazane jako wyraz szacunku dla osoby zmarłej, chyba że rodzina wyraziła wolę, aby ich nie przynosić. Mogą być to wiązanki stworzone z tych gatunków, które wyjątkowo lubiła osoba zmarła, jak i kojarzonych stricte z uroczystością pogrzebową (róż czy chryzantem).
Można składać je zarówno w kościele lub domu pogrzebowym przy trumnie (większe wieńce i wiązanki bliskich osób), jak i później, już na nagrobku. W ostatnim przypadku nie powinno oczywiście przepychać się do miejsca pochówku, co również uważane jest za nieodpowiednie zachowanie.
Jak widać postępowanie podczas ostatniego pożegnania ma na celu przede wszystkim pokazanie szacunku do zmarłego oraz jego rodziny. Warto więc zachować adekwatny ubiór oraz przejawiać inne, zgodne z etykietą zachowania.